porównywarka cen gazu
Strona główna » Handel gazem na giełdzie
Oferty gazu ziemnego dla domu Oferty gazu ziemnego dla firmy

Handel gazem na giełdzie

Towarowa Giełda Energii informuje, że uruchamia Rynek Dnia Bieżącego gazu oraz kolejne instrumenty na Rynku Dnia Następnego i terminowym. Co da niniejsza zmiana ? Docelowo usprawni upłynnienie handlu „błękitnym paliwem”.
Handel gazem na giełdzie musi zostać rozwinięty i konieczne jest poszerzenie możliwości handlu błękitnymi paliwami, które udało się uzyskać w efekcie współpracy z uczestnikami rynku. Coraz więcej podmiotów jest zainteresowana handlem gazem na parkiecie TGE, stąd też usprawnienie funkcjonowania tego sektora jest konieczne. W stosunkowo krótkim czasie konieczne było przygotowanie oferty przez TGE, aby wszyscy uczestnicy mogli w sposób elastyczny planować swoje zakupy i transakcje sprzedaży gazu. Wprowadzenie nowych rozwiązań wraz z rozpoczęciem funkcjonowania spółki PGNiG Obrót Detaliczny spowoduje rozruch rynku gazu.

Rynek Dnia Bieżącego gazu (RDBg) umożliwi dobowe bilansowanie dostaw gazu zainteresowanym podmiotom. Obrót na RDB działa od dzisiaj (30 lipca). Będzie on prowadzony w systemie notowań ciągłych, w dniu dostawy w okresie od godziny 8:00 do godziny 13:00. Notowania na giełdzie będą się odbywać codziennie i będą prowadzone w ciągu 19 godzin doby. Pierwsze pięć godzin każdej doby gazowej rozpoczynającej się o 6:00 będzie nieaktywnych. Koniec notowania nastąpi natomiast 2,5 godziny przed rozpoczęciem okresu dostawy gazu. Informacje o przeprowadzonych transakcjach zgłaszane będą co godzinę do Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System.

Również dzisiaj do obrotu na Rynku Dnia Następnego gazu zostanie wprowadzony nowy, weekendowy instrument z dwudniowym terminem dostawy w sobotę oraz w niedzielę. Notowania te będą prowadzone w systemie ciągłym w czwartek i piątek. Przedmiotem obrotu będzie dostawa gazu w jednakowej ilości we wszystkich godzinach okresu dostawy. Nowy instrument weekendowy jest określony jako BASE, tzn. jeden kontrakt odpowiada dostawie 1MWh gazu w każdej godzinie dnia dostawy.

Wczoraj natomiast tj. 29 lipca br. do obrotu na Rynku Terminowym Towarowym (RTT) został wprowadzony nowy, tygodniowy instrument na gaz. Notowania na instrumentach tygodniowych będą prowadzone również w systemie ciągłym, od godz. 8:00 do godz. 14.00. Instrument tygodniowy to kontrakt na dostawę gazu w okresie od godz. 6:00 w poniedziałek do godz. 6:00 w kolejny poniedziałek. W obrocie będą dostępne cztery serie, z dostawą na cztery najbliższe tygodnie.

Obecnie bezpośrednio na RDNg działa 14 podmiotów, na RTT w zakresie instrumentów terminowych na gaz również 14 uczestników. Natomiast pośrednio – przez dom maklerski – działa już 27 uczestników , co dowodzi, że rynek gazu rozwija się i wciąż będzie zrzeszał nowych uczestników.

 

źródło: info.wyborcza.biz