Zmiana sprzedawcy gazu ziemnego dla firm jest dostępna w każdym zakątku Polski. Zmiany w prawie wprowadzane są globalnie i nie powinno być różnic w dostępach od ofert sprzedaży gazu ziemnego. Czy faktycznie tak jest? Czy są miejsca/obszary w Polsce gdzie zapłacimy najmniej za gaz ziemny? Sprawdźmy z czego mogą wynikać różnice w wysokości faktur za gaz zakładając takie same zużycie błękitnego paliwa
Województwo Mazowiceckie
Zacznijmy analizę od województwa, gdzie położona jest nasza stolica – Warszawa. Województwo Mazowieckie, szczególnie okolice Warszawy cechuje bardzo duże nagromadzenie firm. Nie koniecznie produkcyjnych. Jest to o tyle istotne, że bardzo duże ilości gazu ziemnego zużywane w danym rejonie mogą wpływać na niższe ceny gazu. W przypadku Warszawy ten argument odpada. Jeśli jednak odwrócimy trochę analizę, to możemy spojrzeć na tę sytuację inaczej. W Warszawie jest za to najwięcej firm zajmujących się sprzedażą. Dzięki temu ilość potencjalnych handlowców, którzy chcieliby sprzedać nam gaz jest największa. Dużo ofert to duża szansa na super ofertę, dzięki której zapłacimy naprawdę mało za gaz ziemny.
Województwo Wielkopolskie, Małopolskie i Pomorskie
W przypadku regionów, z dużymi miastami takimi jak Poznań, Kraków czy Gdańsk (Trójmiasto) oferty jakie możemy otrzymać nie różnią się niczym od ofert dostępnych w każdym innym regionie Polski. Koszty dystrybucji i potencjał rynku są na stałym poziomie. Jeśli chcemy płacić mniej za gaz ziemny musimy zainteresować się tematyką zmniejszenia zużycia gazu ziemnego w naszej firmie lub skorzystać ze standardowych ofert alternatywnych sprzedawców gazu ziemnego.
Województwo Śląskie i Dolnośląskie
To tutaj zużywa się najwięcej gazu do produkcji różnego rodzaju wyrobów. Śląsk to miejsce gdzie zapłacimy najmniej za gaz ziemny. Dlaczego? Dlatego, że to nie jednostkowa ilość firm na danym obszarze wpływa na atrakcyjność oferowanych cen za kWh tylko zużycie gazu przypadające na jeden podmiot. Ta średnia najlepiej wygląda w województwach południowej Polski gdzie znajdują się takie miasta jak Wrocław, Katowice, Chorzów czy Legnica.
Dystrybucja gazu – gdzie zapłacimy najmniej?
W przypadku kosztów związanych z dystrybucją, zdecydowania większość jest połączona w krajowy system zarządzany przez takie spółki jak PS GAZ oraz PGNiG. Wysokość płat przesyłowych jest praktycznie identyczna dla każdego regiony Polski w zależności od grupy taryfowej gazu, w której się rozliczamy
Dodaj komentarz