Rynek gazu ziemnego rozwija się nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Możemy go podzielić na 3 podstawowe obszary: wydobycia, dostaw oraz sprzedaży. Dwa ostatnie obszary szczególnie się przenikają. W przypadku gazu płynnego dostawy i sprzedaż są właściwie realizowane przez te same podmioty. W obszarze gazu ziemnego obszar dostaw (przesyłu i dystrybucji) od sprzedaży jest oczywiście całkowicie oddzielony. Jak to wygląda na świecie w innych miejscach świata?
Dostawcy gazu na świecie. Ten sam brand inne podmioty.
Rynek gazu ziemnego charakteryzuje się przede wszystkim regulacja ze strony organów danego Państwa. Ingerencja Państw w różnych miejscach jest na innym poziomie, ale występuje praktycznie zawsze. Konsekwencją tego typu działań jest konieczność starania się np. o koncesję spółek działających i zarejestrowanych na terenie danego Państwa. Koncesje są potrzebne zarówno w obszarze obrotu (sprzedaży) jaki i dostaw oraz dystrybucji.
Transport gazu na świecie
Idąc poziom wyżej w łańcuchu dostaw napiszmy kilka słów o dostawcach gazu rozumianych jako firmy zajmującym się importem/eksportem gazu. Tutaj prym wiedzie technologia LNG, dzięki której firmy zajmujące się sprzedażą gazu ziemnego mogą bez problemu zamawiać surowiec z różnych zakątków świata. Rolą w tym wypadku dostawcy gazu jest transport surowca z portu A do portu B. Zdecydowanie największy udział mają tutaj firmy związane z transportem morskim.
Najbardziej znani dostawcy gazu
Rynek Energii nie jest tak bardzo ujednolicony globalnie. Firmy z powodzeniem działające np. w Europie często nie prowadzą działalności na innych kontynentach. Ekspansja firm w obszarze globalnym jest „bardzo regionalna”. Duża część podmiotów rozwija swoje biznesy w innych Państwach, ale jest to najczęściej ich sąsiad.
Jeśli chodzi o najbardziej znanych dostawców gazu to z pewnością możemy tutaj wymienić europejskie koncerny takie jak E-on czy GDF. Logo tych firm można z powodzeniem szukać na koszulkach czy banerach zawodów sportowych takich jak skoki narciarskie czy piłka nożna. W Polsce dominują podmioty związane z kapitałem Skarbu Państwa.
Dodaj komentarz