Przyłącze gazu ziemnego to punkt na granicy działki, w którym znajduje się instalacja gazu ziemnego z jednej strony, a z drugiej dostęp do sieci dystrybucyjnej. Jeśli w naszej firmie odpowiedzieliśmy sobie już na pytanie: Gaz ziemny czy gaz płynny do firmy i padło na tradycyjne przyłącze gazowe, powinniśmy wiedzieć na co zwrócić uwagę przy załatwianiu formalności związanych z przyłączem.
Przyłącze gazu ziemnego dla firmy
Zacząć niestety musimy od projektu przyłącza gazowego. Na początku tak samo jak w przypadku wielu aspektów życia nie unikniemy spraw papierkowych. W trakcie trwania projektowania udzielić musimy następujących informacji, które będą kluczowe do prawidłowego wykonania przyłącza gazowego. Są to:
- odległość naszej działki od najbliższego możliwego punktu wpięcia się do sieci gazowej (informacje otrzymamy w najbliższym rejonowym zakładzie gazowym)
- szacowana miesięczna ilość pobieranego gazu, a także maksymalna ilość pobieranego gazu ziemnego przez wszystkie nasze urządzenia
Jeśli będziemy znali odpowiedzi na 2 powyższe punkty możemy udać się do naszego regionalnego dystrybutora gazu ziemnego i złożyć wniosek o przyłącze. Niesie to za sobą oczywiście odpowiednie koszty, do których musimy zaliczyć: startową opłatę za wykonanie przyłącza gazowego w odległości do 15 metrów od naszej działki. Każdy kolejny metr będzie kosztować nas odpowiednią stawkę, którą w cenniku ustala dystrybutor. Jeśli chodzi o opłaty startowe, czyli instalację do 15 metrów koszt jaki musimy ponieść zmieści się w 2 tysiącach złotych. Wykonanie kolejnych metrów przyłącze gazowe do firmy to koszt ok. 80 zł.
Ile czasu przyłącze gazowe do firmy będzie montowane
To indywidualna sprawa każdego dystrybutora sieci gazowej. Nie ma z góry narzuconego terminu realizacji umowy na gaz ziemny. Wiadomym jest, że jeśli z prośbą zgłosimy się przed okresem wiosennym to na majówkę przyłącze powinno być gotowe. Sam czas pracy nie przekracza 2-3 dni, a często jest realizowany nawet w jeden dzień. Wszystko zależy od obłożenia ekip odpowiedzialnych za wykonywanie nie tylko nowych przyłączy gazowych, ale przede wszystkim utrzymywanie bieżącej infrastruktury przesyłowej i dystrybucyjnej