porównywarka cen gazu
Strona główna » Gaz ziemny czy gaz płynny do firmy
Oferty gazu ziemnego dla firmy

Gaz ziemny czy gaz płynny do firmy

Decyzja o tym, który typ błękitnego paliwa gaz ziemny czy gaz płynny do firmy będzie lepszym rozwiązaniem decyduje kilka czynników. Najważniejszym jest oczywiście koszt posiadania przyłącza gazu ziemnego w porównaniu z kosztem posiadania instalacji na gaz płynny. Jeśli nie wiesz co wybrać, w poniższym wpisie podpowiemy na jakie czynniki związane z wyborem odpowiedniego rozwiązania powinieneś wziąć pod uwagę.

Gaz ziemny czy gaz płynny do firmy produkcyjnej lub handlowej

Pytanie jakie powinien zadać sobie właściciel firmy, przed wyborem rodzaju zasilania gazowego to przede wszystkim w jakim celu będzie gaz ziemny wykorzystywany. Jeśli tylko i wyłącznie do celów grzewczych i podgrzewania ciepłej wody użytkowej – dalej możemy rozważać bardziej korzystną opcję. W przypadku wykorzystywania gazu do celów produkcyjnych tracą na wartości argumenty przemawiające za instalacją gazu płynnego. Jest to oczywiście do wykonania. Można zamontować b. duży zbiornik na paliwo płynne odraz dostosować pobór gazu do potrzeb, ale koszty związane z instalacją tego typu rozwiązania mogą nas przerosnąć. W przypadku firm produkcyjnym bez względu na koszty zaleca się stosowanie przyłącza gazu ziemnego. Jest on o tyle bardziej korzystny, że w przypadku konieczności powiększenia mocy przyłącza jest to bez problemu do wykonania. Przy instalacjach gazu płynnego będzie to niosło za sobą dużo większe koszty.

Jeśli jednak wykorzystujemy gaz tylko do celów związanych z ogrzewaniem możemy zastanowić się nad wyborem lepszego dla nas rozwiązania. Po pierwsze określić musimy następujące rzeczy:

  • wielkość zapotrzebowania
  • dostępność miejsca na instalację ew. zbiornika
  • sezonowość wykorzystywania gazu
  • koszty startowe inwestycji
  • koszty eksploatacyjne

W przypadku gazu płynnego na pewno wystąpią większe koszty związane z budową całej instalacji, a także montażu zbiornika. Z kolei w przypadku gazu ziemnego niższe koszty montażu przyłącza gazowego skutkują koniecznością ponoszenia comiesięcznych opłat stałych związanych z posiadaniem tego typu przyłącza.

Gaz ziemny czy gaz płynny do firmy jakie ceny gazu

W przypadku tak naprawdę najbardziej istotnego kryterium jakim jest sprzedaż gazu ziemnego -jednostkowy koszt związany z zakupem gazu jest w przypadku gazu ziemnego o ok. 20% niższy niż w przypadku gazu płynnego. Zdecydowana większość odbiorców gazu płynnego wybiera właśnie to rozwiązanie ponieważ nie ma możliwości przyłączenia się do sieci gazu ziemnego. Na szczęście liczba dostawców gazu ziemnego i płynnego w Polsce jest spora i w ofertach można wybierać.