Na gaz płynny do firmy decydują się przede wszystkim ci przedsiębiorcy, którzy nie mają dostępu do dystrybucyjnej sieci gazowej. Gaz sam w sobie jest jednym z najbardziej wygodnych sposobów dostarczania ciepła do pomieszczeń, a także ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Jak sprawdza się w przypadku firm?
Na jakie cele gaz płynny do firmy będzie wykorzystywany?
Zacznijmy jednak od odpowiedzi na pytanie do czego gaz ziemny będziemy wykorzystywać? Jeśli tylko do celów grzewczych i podgrzewania ciepłej wody, to wymiarowanie instalacji będzie standardowe. Jeśli chcemy gaz płynny wykorzystywać do celów produkcyjnych trzeba dokładnie oszacować wielkość zbiornika. Chodzi tutaj nie tyle o zabezpieczenie ilości dostaw gazu płynnego co maksymalną ilość gazu jaką w jednym czasie może zostać pobrana. Bez wchodzenie w zjawiska fizyczne, istnieje zależność pomiędzy wielkością zbiornika, a chwilową ilość gazu płynnego jaką jednocześnie możemy pobrać. Im ta ilość większa tym większy musi być zbiornik na gaz płynny.
Gaz płynny do firmy tylko na cele grzewcze
Jeśli gaz płynny będzie wykorzystywany tylko na cele grzewcze to trzeba zabrać się za porównanie kosztów ogrzewania w odniesieniu do innych źródeł ciepła. Nie jest tajemnicą, że koszt wytworzenia jednostki energii (MJ) jest droższy w przypadku spalania gazu niż jakiegokolwiek paliwa stałego. Odpowiedź na pytanie związane z ekonomią takiego rozwiązania wydaje się być w takim razie oczywiste. Nie do końca tak jest. W przypadku gazu płynnego mamy praktycznie instalację bezobsługową. Nasze jedyne zaangażowanie będzie wymagane tylko w przypadku dostawy gazu płynnego i sprowadzać się będzie do otwarcia bramy i odbioru rachunku 🙂
Inaczej jest w przypadku spalania paliw stałych. Do kosztów samego ogrzewania trzeba doliczyć także koszty (codzienne) związane z obsługą kotła na paliwo stałe. Nie licząc już dużo mniejszego komfortu związanego z korzystania z ogrzewania gdzie trzeba trochę poczekać zanim zrobi się ciepło.
W takich warunkach niższe koszty gazu płynnego są jak najbardziej porównywalne z kosztami spalania paliw stałych. Korzyści związane z komfortem obsługi instalacji gazu płynnego i środowiskowe powinny być dodatkowym atutem tego typu rozwiązania.