porównywarka cen gazu
Strona główna » Czy Europa otrzyma gaz z Cypru?
Sprzedawcy gazu ziemnego

Czy Europa otrzyma gaz z Cypru?

W ostatnim czasie padły takie przypuszczenia. Przebywający w sprawach służbowych na Cyprze wiceprezydent USA, Joe Biden, oświadczył że stał się optymistą co do zjednoczenia wyspy, odkąd przy cypryjskich wodach terytorialnych odkryto wielkie zasoby gazu.

Ostatnie szacunki wskazują na to, że podwodne złoża, które należą do Cypru zawierają ponad 1,7 bln metrów sześciennych surowca. Zdaniem rządu w Nikozji odkryte zasoby, łącznie ze złożami na wodach terytorialnych Izraela mogą być dla krajów europejskich alternatywą zaopatrzenia w gaz. Jak uważa prezydent Cypru, Nikos Anastasiadis: – Cypr powinien stać się centrum energetycznym, które pomoże zmniejszyć inne zależności. W tym wypadku mówiąc o zależnościach z pewnością miał na myśli Rosję.

W tym momencie projektowane są sieci gazociągowe przez Turcję i Grecję, które mają łączyć się z gazociągami TANAP (Gazociąg Transanatolijski) oraz TAP (Gazociąg Transadriatycki). Analitycy rynku karzą zwrócić uwagę na to, że doszło do porozumienia na linii Cypr – Izrael. Chodzi o umowę współpracy w dziedzinie eksploatacji gazu, projektorów LNG, przyszłego eksportu oraz wspólnych inwestycji związanych z infrastrukturą.

Porownywarka

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz