porównywarka cen gazu
Strona główna » Porównywarka cen prądu i gaz OptimalEnergy
Ceny gazu ziemnego

Porównywarka cen prądu i gaz OptimalEnergy

optimalenergy

Po krótkiej przerwie wracamy do naszego cyklu wpisów związanych z porównywarkami cen prądu i gazu. Tak naprawdę sprawdzamy i analizujemy wartość porównywarek cen gazu, a tych w ostatnim czasie trochę przybyło. Jak pamiętacie już wcześniej opisywaliśmy dwie porównywarki cen gazu: Gazus oraz Enerad. Teraz przyszedł czas na OptimalEnergy.

OptimalEnergy.pl daje do dyspozycji darmowe porównanie nie tylko cen i ofert na prąd, ale także gaz ziemny. Dodatkowo firma udostępnia strony profilowe sprzedawców gazu ziemnego i prądu, na których można dowiedzieć się jak firmy są oceniane przez użytkowników i co ważne zapoznać się z opiniami klientów, którzy z ofert zmiany sprzedawcy prądu już skorzystali. Optimal Energy przygotowało ponad 50 profili firm energetycznych co jest niewątpliwie największą bazą wiedzy dostępną w Internecie dla osób chcących zmienić sprzedawcę prądu i wybrać.

OptimalEnergy – przejście do porównywarki cen

Chcąc rozpocząć korzystanie z porównywarki cen w łatwy sposób na stronie głównej wybieramy przycisk GAZ oraz czy chcemy porównać ceny gazu dla domu czy dla biznesu – w naszej analizie skupimy się na porównywarce cen gazu dla domu. Jak widać na poniższym screenie ze strony optimalenergy.pl podświetlone na czerwono przyciski wskazują nam wybór:

optimalenergy porównywarka cen gazu dla domuźródło: optimalenergy.pl

W kolejnym kroku musimy podać kod pocztowy w jakim gaz będzie dostarczany. Tak jak jest napisane na kolejnej stronie, podanie kodu pocztowego powiąże naszą lokalizację z odpowiednim Dystrybutorem. W przypadku gazu ziemnego poda 90% obszaru zarządzane jest przez Polską Spółkę Gazownictwa.

kod pocztowy gaz dom

źródło: optimalenergy.pl

Po co w takim razie pytać o kod pocztowy, skoro można przyjąć, że zdecydowania większość użytkowników i tak jest pod „opieką” PSGaz? Z dwóch bardzo ważnych powodów:

 • autorzy narzędzia kierują swoją ofertę do wszystkich uczestników rynku gazu ziemnego
 • trzeba pamiętać, że PSGaz dzieli Polskę na 6 głównych regionów. W tych regionach naliczane są różne wysokości opłat! Różnice są bardzo wysokie dla przykładu: Comiesięczna stała opłata dla taryfy W-3.6 dla gosporarstw domowych dla mieszkańca Warszawy to 37,15 zł., a dla mieszkańca Zabrza i obszaru śląskiego to tylko 21,64 zł.

psgaz warszawa

źródło: psgaz.pl/taryfy

Jak widzimy, brak wydawać się może bezsensownego pytania o kod pocztowy jest kluczowe w przypisaniu prawidłowych i dokładnych stawek do naszej lokalizacji. Tutaj znajdziecie szczegóły taryfy PSGaz Sp. z o.o. – link do taryfy, taryfy są także dostępne na stronie Urzędu Regulacji Energetyki – ure.gov.pl.  Opłaty dystrybucyjne przy zmianie sprzedawcy gazu nie ulegają zmianie, jednak ta informacja, jest potrzeba w celu dokładnego przeliczenia wysokości rachunku na zużywaną ilość gazu ziemnego.

W kolejnym kroku jesteśmy proszeni o podanie wysokości ostatniego rachunku za gaz. Po rozwinięciu przycisku „więcej” możemy także wybrać grupę taryfową oraz częstotliwość z jaką rachunki są przez nas płacone.

formularz porównanie gaz dla domu

źródło: optimalenergy.pl

Przejście na wyniki porównania jest możliwe także na 2 inne sposoby. Pierwszym z nich jest ukłon w stronę potencjalnych odbiorców gazu ziemnego, którzy wybierając zakładkę: Nowe mieszkanie na podstawie metrażu mogą zobaczyć szacunkowe różnice w kosztach zakupu gazu w zależności od wybranego sprzedawcy. Optimal Energy informuje na dole strony w jaki sposób przeliczone zostanie wprowadzony metraż na zużycie gazu ziemnego.

nowe mieszkanie sprzedaż gazuźródło: optimalenergy.pl

Ostatnią (trzecią) drogą umożliwiającą przejście do zestawienia w porównywarce cen jest zakładka: Znam swoje zużycie. Skorzystać z niej mogą osoby potrafiące odczytać odpowiednie wartości z rachunku za gaz ziemny. Świetna opcja dla tych z Państwa, którzy cenią sobie maksymalną dokładność porównania, a także dla tych, którzy ze zmiany sprzedawcy gazu chcą skorzystać po raz kolejny i cenę za paliwo gazowe mają inną niż ta zawarta w taryfie gazu ziemnego dla PGNiG.

znam swoje zużycie gazuźródło: optimalenergy.pl

Wybierając jedną z 3 opcji, co na pewno należy zaliczyć jako plus tego rozwiązania, bo każdy znajdzie coś dla siebie. Finalnie zostaniemy przeniesieni na wyniki porównania. Zanim wyniki się załadują, widzimy krótką reklamę na całym ekranie – no cóż… Nie ma co się czarować, że portal żyje z reklamy.

Porównanie cen gazu

Po 3 stronach – strona główna, wprowadzenie kodu pocztowego i np. wprowadzenie wysokości ostatniego rachunku jesteśmy przenoszeni na stronę z porównaniem ofert. Nie ma co ukrywać najważniejszy obszar na porównywarce cen. Co tutaj widzimy. Patrząc od góry mamy promowane oferty na gaz. Warto na to zwrócić uwagę, ponieważ faktyczne wyniki porównania znajdują się nieco niżej. Na pewno plus za to, że są one wyraźnie oddzielone od faktycznych wyników porównania i widać, które oferty są sponsorowane, a które nie. Wierzcie nam, że to bardzo duży plus dal Optimal Energy. Nie wprowadzają w bezczelny sposób klienta w błąd, a jak już wspomnieliśmy portal, jak to portal musi żyć z reklam. Wszystko z wyczuciem i tutaj takie zdecydowanie jest.

promowane oferty na gazźródło: optimalenergy.pl

Przejdźmy do samego widoku porównania ofert i cen. U góry możemy w prosty sposób zmienić grupę taryfową. Co warte odnotowania, zmieniają się także oferty i ceny w zależności od wybranej grupy taryfowej. Sprzedawcy zazwyczaj najniższe ceny gazu oferują w najwyższej taryfie: W-4, a najmniej korzystne w W-1. Jest to związane z tym, że grupa taryfowa mówi nam o wielkości zużycia. Osoby rozliczane w taryfie W-4 zużywają więcej gazu niż te w W-1, przez co mogą liczyć na lepsze warunki. Niebieski nagłówek opisuje nam co zostanie wyświetlone w jakiej kolumnie. Najważniejsza jest oczywiście ostatnia kolumna: Cały zysk z umowy. Co ważne wartość podawana jest w kwocie brutto co jest wyraźnie zaznaczone, czyli po doliczeniu wszystkich podatków – przede wszystkim VAT.

Widok szczegółów oferty i pokazanie zmienności ceny w trakcie obowiązywania umowy oraz opłat dodatkowych. OptimalEnergy na przykładzie oferty firmy Fortum pokazuje, że wie co to znaczy rzetelnie porównywać oferty. Jak widać na poniższym screenie brana pod uwagę jest nie tylko zmienność ceny w trakcie obowiązywania umowy, ale także dodatkowe koszty jakie sprzedawca dolicza do rachunku za gaz ziemny

źródło: optimalenergy.pl

źródło: optimalenergy.pl

źródło: fortum.pl

Jak wygląda sprawa aktualizacji cen w porównywarce? Sprawdźmy na przykładzie 2 sprzedawców: Firma Energa i Taruon – jakie oferują ceny, a jakie są prezentowane w porównywarce cen gazu dla domu OptimalEnergy.pl

Ceny gazu ziemnego w ofertach ze strony tauron.pl oraz energa.pl:

Ceny w porównywarce cen gazu Optimal Energy:

źródło: optimalenergy.pl

Jak widzimy ceny za gaz ziemny są jak najbardziej aktualne.

Kontakt od sprzedawcy gazu ziemnego

Wiemy już, że prezentowane porównanie cen gazu jest prawidłowe, a ofert w nim jest bardzo dużo. Jak wygląda kontakt ze sprzedawcami? Na stronie Optimal Energy widzimy następujące możliwości, które są dostępne po wybraniu przycisku: Kontakt ze sprzedawcą

 • przekierowanie na stronę sprzedawcy, który jest widoczny w zestawieniu
 • przekierowanie na wewnętrzny formularz wybranego sprzedawcy
 • Popup, na którym jest formularz kontaktowy z informacją, że nasze zgłoszenie zostanie przekazane do sprzedawcy współpracującego z Optimal Energy.

kontakt sprzedawca

Czy ostatnia forma jest OK, skoro klikamy w przycisk przy konkretnym sprzedawcy? Z pewnością nie do końca. Z drugiej jednak strony jesteśmy jasno informowani, co z naszymi danymi się stanie. Przejrzystość działań w takim przypadku to podstawa, a ukrywanie czegoś niezgodne wręcz z prawem. Tutaj tego problemu niema. Sam komunikat pojawia się pewnie dlatego, że trudno wymagać od jakiejkolwiek porównywarki cen, żeby była w stanie namówić 100% podmiotów do współpracy.

Optimal Energy wniosek: warto skorzystać!

Teraz podsumujemy naszą powyższy artykuł i napiszemy kilka słów od siebie. Przeprowadzona powyżej analiza jasno wskazuje, że porównywarka cen gazu Optimal Energy to narzędzie, które jest liderem wśród porównywarek cen gazu, opisywanych i ocenianych wcześniej na naszych stronach. Na naszą ocenę składają się fakty, które powyżej opisaliśmy i wymienimy je jeszcze raz:

 • największa ilość ofert sprzedawców
 • aktualne ceny za paliwo gazowe oraz opłatę abonamentową
 • oferty dopasowane do konkretnej grupy taryfowej
 • pokazanie zmienności ceny w trakcie trwania umowy
 • wyraźne oddzielenie ofert promowanych od tych wynikających z porównania cen
 • przejrzystość w przekazywaniu naszych danych kontaktowych

Czy OptimalEnergy to idealne narzędzie? Oczywiście, że nie. Sposób prezentowanych ofert mogłaby zawierać dużo więcej informacji, a interfejs bardziej nowoczesny. Nie zmienia to jednak faktu, że narzędzie pokazuje aktualne ceny największej ilości sprzedawców. Widać, że projekt spełnia swoją rolę i daje korzyść dla użytkowników: oszczędność czasu i wiarygodność. Osoba chcąca zmienić sprzedawcę gazu nie musi tracisz godzin na szukanie ofert na stronach sprzedawców, ręcznego ich porównywania i zwracania uwagi czy na pewno sprzedawca nie ukrył dodatkowych kosztów, o których nie wiemy.