Porównywarka cen gazu Enerad:
Na naszym blogu zaczynamy cykl wpisów poświęconych ocenie porównywarek cen gazu. Sprawdzimy czy firmy reklamujące swoje narzędzia w Polsce jako porównywarki cen gazu:
- Po pierwsze faktycznie udostępniają takie narzędzie dla użytkowników
- Po drugie czy dostępny kalkulator cen gazu na wskazanych stronach działa poprawnie
Prześwietlimy każdą porównywarkę cen gazu 🙂
Wnioski:
- mała liczba ofert w porównywarce cen gazu ziemnego
- brak aktualnych cen w ofertach jakie są porównywane
- cena za paliwo gazowe w ofertach dla firm porównywana jest m.in. bez akcyzy, ale tylko w przypadku firm, które reklamują się na portalu…
Enerad w wyszukiwarce Google
Google to wyszukiwarka, z której każdego dnia korzysta ponad 97% z nas czyli osób przeglądających strony internetowe dlatego zacznijmy od wpisania frazy po której potencjalny użytkownik może trafić na stronę Enerad czyli „porównywarka cen gazu”
Jak widzimy na poniższym obrazku wysoko w wynikach wyszukiwania pojawiają się 2 miejsca, z których możemy przejść na stronę Enerad
- Pierwszym z nich jest reklama płatna (z żółtym polem „Reklama)
- Drugim jest pozycja w organicznych wynikach wyszukiwania
W obu wypadkach firma Enerad utwierdza nas w przekonaniu, że poza porównywaniem cen prądu ma także narzędzie umożliwiające porównanie cen gazu ziemnego – co widać po podkreślonych zwrotach użytych w reklamach.
W takim razie nie pozostaje nam nic innego jak wejść w linki kierujące do strony i sprawdzić jak promowane narzędzie działa.
Porównywarka cen gazu Enerad
Zacznijmy od linku z wyników organicznych – część z nas używa narzędzi blokujących pojawianie się reklam lub korzysta z innych wyszukiwarek, gdzie reklama płatna może się nie pojawiać.
Jesteśmy przekierowani na stronę główną gdzie dalej mamy informację o tym, że możemy porównać ceny gazu. Podział jest inny niż w przypadku prądu. Enerad pod jednym przyciskiem daje nam możliwość przejścia do porównania cen gazu dla domu i firmy.
źródło: enerad
Wyraźnie widzimy, że użytkownicy są zachęcani 20% oszczędnościami. Miejmy nadzieję, że to hasło znajdzie swoje potwierdzenie w porównywarce cen, na co bardzo liczmy. 20% oszczędności to tak jakbyśmy nie płacili za gaz przez ponad 2 miesiące! Dodatkowo na stronie widzimy zakładkę związaną z rynkiem gazu w Polsce:
źródło: enerad
Sprawdźmy w takim razie co możemy tam znaleźć. Po wejściu w każdą z zaznaczonych podstron mamy tam informacje takie jak:
- listę sprzedawców gazu – trochę ubogą biorąc pod uwagę ilość firm jakie ten gaz sprzedaje co możemy zweryfikować na stronie URE
- Informacje czym jest oferta Dual Fuel, jak zmienić sprzedawcę gazu czy kalkulator dzięki któremu możemy przeliczyć m3 na kWh – co z pewnością jest bardzo przydatnym narzędziem, szczególnie w okresie kiedy zmieniane były rozliczenia na naszych rachunkach i za to plus
- mamy też podstronę ceny dystrybucji gazu gdzie widzimy tabelę z cenami gazu ziemnego na rok 2018. Szkoda, że nie ma nigdzie informacji, że podane ceny są cenami netto. Szczególnie z punktu widzenia odbiorców indywidualnych jest to niezwykle istotne
źródło: enerad
Wróćmy jednak do naszego głównego narzędzia jakim jest porównywarka cen gazu dla domu i firmy. Sprawdźmy jak działa i czy prezentowane wyniki są aktualne i prawidłowo obliczane.
Enerad Porównywarka cen gazu dla domu
Klikając na wcześniej pokazany zielony przycisk jesteśmy z automatu przenoszeni do porównywarki cen gazu dla domu. Mamy tutaj możliwość przejścia na porównanie cen gazu dla firmy, a także zmiany rocznego zużycia gazu ziemnego. Tutaj pierwsza przeszkoda: Kto z nas wie ile gazu ziemnego zużywa w ciągu roku?! 🙂 Z jednej strony patrząc na to o co jesteśmy pytani zaczynamy się uśmiechać, z drugiej jednak strony jest to bardzo trudne pytanie. Widzimy na pierwszym obrazku pomocne ikonki, ale rozbieżności w zakresie zużycia gazu są tak duże, że trudno tutaj brać te podpowiedzi jako jakąkolwiek pomoc, w celu uzyskania dokładnych wyników.
źródło: enerad
Zakładamy jednak, że wzięliśmy ostatni rachunek za gaz ziemny, wiemy, w którym miejscu na rachunku za gaz jest pokazana wielkość zużycia gazu ziemnego, mnożymy wielkość zużycia proporcjonalnie do okresów rozliczeniowych – w końcu doszliśmy do wyniku na poziomie 8075 kWh/rok. Uff…
Jeśli to ma być pomocne narzędzie to wcielając się w użytkownika – dawno zmienilibyśmy portal. Nie taki jest jednak nasz cel. Celem jest otrzymanie maksymalnie dokładnego porównania cen gazu dla domu, wiedzą oczywiście, że każda porównywarka cen gazu pokazuje szacunkowe obliczenia i nie bierze odpowiedzialności za wyniki porównania, które nie można interpretować jako ofertę handlową.
Wróćmy jednak do naszego założenia. Wyprowadziliśmy zużycie na poziomie 8075 kWh/rok i co widać na obrazku, zostaliśmy prawidłowo przydzieleni do grupy taryfowej W-2. Przydział do grupy taryfowej jest związany z ilością rocznego zużycia gazu ziemnego.
Przechodzimy do wyników porównania cen gazu. U góry widzimy oferty promowane. Każdy portal żyje z reklam, więc nie jest to żadna przeszkoda. Na plus na pewno wyraźne napisanie, że pierwsza oferta jest ofertą promowaną.
źródło: enerad
Co widzimy na zestawieniu ofert? Pięć kolumn. W tym 2 najważniejsze wpływające na różnicę na rachunku za gaz czyli: wysokość opłaty abonamentowej oraz cena za paliwo gazowe. Pokazywana jest także roczna oszczędność.
Przechodzimy do najważniejszego punktu: Sprawdźmy aktualność ofert. Dla przykładu weźmy firmę Audax i ofertę standardową. Tak wyglądają ceny umieszczone na stronie firmy Audax:
Wniosek: nieaktualne ceny gazu! Zawyżona cena opłaty abonamentowej i zaniżona stawki za paliwo gazowe wprowadza użytkownika w błąd. Porównywane ceny nie są aktualne. Idźmy jednak dalej i sprawdźmy innego sprzedawcę z zestawienia, każdy może się pomylić i nie zaktualizować ceny jednej oferty, na którą akurat trafiliśmy. Wybieramy np. firmę GASPOLw porównywarce Enerad oferta wygląda tak:
źródło: enerad
a ceny na stronie sprzedawcy w następujący sposób:
Pozostawimy to bez komentarza. Ponownie nieaktualne ceny. Po doliczeniu VAT ceny się nie pokrywają. Na tym właściwie chcielibyśmy zakończyć analizę, ale zauważyliśmy jeszcze jedno dziwne zachowanie porównywarki cen gazu Enerad. Chodzi mianowicie o to, względem czego obliczanie są różnice w cenie. Jak piszą autorzy porównywarki w jednym ze swoich wpisów:
źródło: enerad
Ile obecnie wynosi taryfa firmy PGNiG dla grupy taryfowej W-2?
źródło: bip.ure.gov.pl
Cena za paliwo gazowe to 9,392 gr/kWh netto co po pomnożeniu przez VAT daje 11,5522 gr/kWh. Co z opłatą abonamentową? Trudno stwierdzić, czy autorzy porównywarki cen wzięli średnią wartość z wariantó W-2.1, W-2.2, W-2.12T czy konkretną warość dla jednego z tych wariantów. Nie mamy takiej informacji.
W porównywarce natomiast wyraźnie widać, że oferta podstawowa PGNiG jest droższa od… samej siebie! 5 zł z haczykiem to oczywiście niezbyt dużo. Ten przypadek pokazuje raczej niedbałość i brak profesjonalizmu jaką wykazali się autorzy porównywarki cen gazu Enerad.
Jeśli jednak wykonamy proste mnożenie, przy założeniu tej samej wartości dla opłaty abonamentowej, czyli roczne zużycie gazu 8075 pomnożymy razy różnicę pomiędzy faktyczną taryfą PGNiG, a ofertą opisaną jako podstawowa taryfa: 8075 kWh*(11,5522 gr/kWh-11,5499 gr/kWh) to otrzymujemy 18,57 gr….
źródło: enerad
Przykro to pisać, ale porównanie cen na Enerad jest niezgodne z aktualnymi stawkami. Dodatkowo niedbałość przy tworzeniu wydaje się prostego mechanizmu powoduje, że oferta firmy PGNiG, która jest bazą do porównania ofert pokazuje różnice w cenie między wydawać się może bazową ofertą. Na minus również ilość sprzedawców – poniżej 10, a firm posiadających koncesję na obrót paliwem gazowym jest prawie 200, nie wszystkie są aktywne na rynku, ale kilku sprzedawców to zdecydowanie za mało. Z drugiej strony skoro na stronie Enerad przedstawianych jest mniej niż 10 sprzedawców to tym łatwiej jest pilnować aktualnych cen gazu ziemnego co jest podstawowym zadaniem dobrej i rzetelnej porównywarki cen gazu.
Enerad Porównywarka cen gazu dla firmy
Dla firmy widok strony mamy w identycznym układzie jak dla domu, ale innym grafikami.
źródło: enerad
Wyniki porównania to tylko 4 oferty od 3 sprzedawców. Nie widzimy niestety informacji względem jakich stawek ceny gazu dla firmy są porównywane. Sprawdźmy chociaż ich aktualność:
źródło: enerad
Oferta PGE -Dodaj gazu Twoje firmie. Lepiej niż w przypadku porównywarki cen gazu dla domu, bo przynajmniej cena za abonament się zgadza. Niestety ale cena za kWh nieaktualna. Sawki z poniższej tabeli ze strony PGE trzeba pomnożyć razy 1,23
aktualizacja 12.03.2019r
Kolejnym bardzo niepokojącym elementem w porównywarce cen gazu dla firm, który zgłosił nam jeden z naszych czytelników jest jego zdaniem celowe wprowadzanie w błąd użytkowników porównywarki cen Enerad! Sprawdziliśmy to zgłoszenie i faktycznie w widoku porównania cen w kolumnie „Cena za gaz” jeden ze sprzedawców (notabene jedyny, z oferty którego można skorzystać) ma prezentowaną cenę, która nie obejmuje m.in. wysokości akcyzy jaka jest doliczana do ceny paliwa gazowego. Jest to ewidentnie bezczelne wprowadzenie użytkownika w błąd.
źródło: Enerad
Po chwili spędzonej na stronie w szczegółach oferty widzimy dopiero, że prezentowana cena nie obejmuje akcyzy i opłaty handlowej.
źródło: Enerad
Takie tanie sztuczki jednoznacznie wpływają na całkowitą utratę wiarygodności przez ten serwis. Nie jest tajemnicą, że porównywarki cen żyją z prowizji i reklam. Od tego typu ofert są jednak miejsca sponsorowane, a nie rzetelne porównanie cen. Nie można w jednym zestawieniu pokazywać cen, które nie obejmują wszystkich opłat z tymi, które takie opłaty zawierają.
Enerad Opinie – podsumowanie
Niestety, ale porównywarka cen gazu jaka jest dostępna na stronie Enerad nie jest narzędziem godnym polecenia. Mała liczba ofert i sprzedawców, a do tego nieaktualne cenniki skutecznie odstraszają. Na domiar złego użytkownik mimo zapewnień autorów porównywarki, o tym że ceny są pokazywane w odniesieniu do sprzedawcy z urzędu czyli firmy PGNiG, nie ma pewności względem czego oszczędności są obliczane.
Korzystanie z tej porównywarki nie daje nam żadnej korzyści, bo nie dostajemy odpowiedzi, czy dostępne oferty w prezentowanym zestawieniu są faktycznie ofertami aktualnymi i najlepszymi.
Sama prezentacja tabeli z porównaniem wygląda czytelnie, ale zawiera błędy
- nie wiadomo do jakich stawek ceny sprzedawców są odnoszone (i nie jest to standardowa taryfa PGNiG)
- czy oferta jest dostępna w miejscowości w której mieszkamy
- jakie warunki trzeba spełnić aby z oferty skorzystać
Już teraz zapraszamy Was do przeczytania naszych kolejnych wpisów o porównywarkach cen gazu. Jeśli szukacie rzetelnej i aktualnej porównwarki cen prądu to zerknijcie tutaj i sprawdźcie inne narzędzia.
aktualizacja 12.03.2018r