Gazus to kolejna porównywarka cen gazu, którą sprawdzimy na naszym blogu. W poprzednim wpisie sprawdziliśmy jak działa porównywarka Enerad. Dziś czas na kolejny test 🙂
Gazus w wyszukiwarce Google
Tradycyjnie już sprawdźmy jak możemy trafić na stronę Gazus. W wyszukiwarce Google wpiszmy frazę: „porównywarka cen gazu”:
Jak widzimy na powyższym screenie w tej chwili strona zajmuje najwyższe miejsce w organicznym wyniku wyszukiwania Google. Zaznaczone podkreśleniem na czerwono teksty wskazują, że na stronie faktycznie będziemy mogli porównać ceny gazu ziemnego. Sprawdźmy w takim razie jak wygląda sama strona.
Porównywarka cen gazu ziemnego Gazus
Po kliknięciu w link jesteśmy przekierowani na stronę główną. Przejrzysta i czysta strona przedstawia na pierwszy rzut oka te informacje, które chcemy znaleźć
Przekazywana nam jest informacja, że Gazus to pierwsza porównywarka cen gazu ziemnego (to jeszcze sprawdzimy 😉 ), data rejestracji domeny przypada na czerwiec 2014 roku. Na stronie nie znaleźliśmy informacji od kiedy strona jest widoczna w sieci.
Przejdźmy jednak do samej strony. Poniżej głównego slidera mamy informację, że po wpisaniu kodu pocztowego wyszukani zostaną sprzedawcy gazu, od których mogę zakupić gaz ziemny. Jeszcze niżej jest widoczny duży niebieski przycisk: „Sprawdź, z którym sprzedawcą możesz zawrzeć umowę”.
Sprawdźmy jednak w pierwszej kolejności co się stanie gdy wpiszemy kod pocztowy, np. 00-123
- Podczas wpisywania kolejnych cyfr pojawiały się podpowiedzi dot. naszego miasta
- Po wybraniu jednej lokalizacji, otrzymaliśmy informację
- Kto jest właścicielem sieci gazowej i dane kontaktowe do spółki
- Jaki rodzaj gazu spalamy
- Narzędzie, które pomoże nam określić ilość zużywanego gazu ziemnego
Wypełnijmy w takim razie formularz przykładowymi danymi jak poniżej i wciśnijmy „Oblicz zużycie!”
System zapewne przyjmuje średnie wartości zużycia gazu w zależności od ilości zaznaczonych „ptaszków”. W naszym przypadku to ponad 28,5 tys. kWh. Teraz na ekranie dodatkowo pojawił się przycisk „Porównaj ceny!”, a nad nim pole z wyborem ilości odczytów licznika w ciągu roku. Zaznaczmy, że jest ich 6 i porównajmy ceny!
Efektem podania kilku podstawowych informacji jest zestawienie cen, które widzimy na powyższym screenie. Mamy tutaj 4 kolumny:
- Nazwę sprzedawcy gazu
- Cena za gaz wraz z opłatą dystrybucyjną
- W tym cena za gaz
- Grupa taryfowa
Nie mamy możliwości żadnego sortowania. Oferty są ustawione od oferty najtańszej do najdroższej. Wielu z Was może sobie zadać pytanie skąd wiadomo w jakiej grupie taryfowej rozlicza się odbiorca. Jest to ustalane na podstawie deklarowanego rocznego zużycia gazu, a także okresu rozliczeniowego. Więcej o tym jak przebiega klasyfikacja do grupy taryfowej gazu możecie przeczytać w innych wpisach na blogach.
Jak podaje właściciel strony przedstawione ceny są cenami netto (dla domu 🙁 ) za okres 12 miesięcy. Brakuje zdecydowanie odniesienia do średniej wysokości rachunku, co zdecydowanie ułatwiłoby wielu z nas odniesienie się co do atrakcyjności oferty, a także podanie jakie są ceny za kWh paliwa gazowego brane przy porównywaniu ofert. Wygląda na to, że to na tyle – porównywarka cen gazu póki co nie umożliwia przekierowania na strony sprzedawców, czy formularza kontaktowe gdzie można zostawić swoje namiary w celu otrzymania oferty.
Ceny gazu ziemnego w Gazus
Sprawdźmy na koniec czy porównywarka ma aktualne ceny. Na stronie łatwo znaleźć informacje że są one ważne na dzień dzisiejszy. Niestety, ale właściciel strony nie dzieli się z nami informacjami dotyczącymi cen jakie są porównywane. Widzimy tylko finalne zestawienie, bez stawek jakie przy zmianie sprzedawcy gazu mogą ule zmianie.
Inne podstrony
W serwisie jest też kilka innych ciekawych podstron:
- Możliwość obliczenia zużycia gazu ziemnego w swoim domu
- Opis jak procedura zmiany sprzedawcy gazu wygląda
- Dostępny jest generator wniosków o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej
Gazus – podsumowanie
Porównywarka cen gazu Gazus to naszym zdaniem w tej chwili jeszcze niekompletne narzędzie, które ma w sobie spory potencjał. Przede wszystkim brakuje:
- ofert kierowanych do firm
- możliwości wglądu w stawki jakie są porównywane i weryfikacji czy faktycznie są one aktualne
- możliwości skorzystania chociażby z jednej s przedstawionych w zestawieniu ofert
Jeśli chodzi o plusy:
- intuicyjne i proste narzędzie, które pomoże nam oszacować zużycie gazu, na tej podstawie dobierając grupę taryfową
- przejrzyste porównanie ofert (pomijając oczywiście brak wglądu w stawki)
- merytoryczna informacja na temat tego co jest porównywane (stawki brutto/netto) i na jaki okres czasu