porównywarka cen gazu
Strona główna » Enbay.pl Porównywarka cen energii: prądu i gazu
Ceny gazu ziemnego

Enbay.pl Porównywarka cen energii: prądu i gazu

enbay.pl porownywarka cen gazu

Rozwój rynku energii powoduje, że na rynku pojawia się coraz więcej firm świadczących usługi porównania cen prądu i gazu. Dzisiaj sprawdzimy jak w zestawieniu porównywarek cen energii radzi sobie Enbay. To nowe narzędzie dostępne dla użytkowników od 2018 roku. Umożliwia ono porównanie cen prądu i gazu. My tradycyjnie skupimy się na części związanej z porównaniem cen gazu ziemnego. Co oferuje nam porównywarka cen gazu Enbay?

Enbay – jak porównać ceny gazu?

Po wejściu do na stronę Enbay mamy przed sobą informację o tym, że rachunki za prąd i gaz mogą być do 35% niższe. U góry standardowe menu, z pozycjami, które są dostępne w większości u innych porównywarek cen gazu, które zostały przez nas przeanalizowane. Na stronach EnBay możemy dowiedzieć się w jaki sposób działa porównywarka i przeczytać aktualne informacje o rynku energii. Obiektywnie patrząc informacje zawarte na tej stronie są dość ubogie i jest ich mało – być może jest to związane z tym, że autorzy z projektem dopiero startują. Nie zmienia to jednak faktu, że nas interesuje przede wszystkim porównywarka cen gazu

enbay porównywarka cen gazuźródło: enbay

Autorzy porównywarki cen pytają nas o grupę taryfową w jakiej się rozliczamy i podanie kodu pocztowego. O ile informacja na temat kodu pocztowego jest łatwa do podania, o tyle znajomość grupy taryfowej może być dla wielu z użytkowników problematyczna. Zakładamy jednak, że wiemy w jakiej grupie taryfowej się rozliczamy i dla przykładu wybieramy W-3. Warto od razu wspomnieć o tym, że w Polsce potocznie przyjęło się podawanie niepełnych nazw grup taryfowych. Zapewne autorzy do grupy taryfowej W-3 zaliczają taryfę:

  • W-3.6
  • W-3-9
  • W-3.12T

enbay grupa taryfowa

źródło: enbay

Problem w tym, że każda z taryf może mieć inną cenę za kWh paliwa gazowego, a najczęściej różni się wysokością opłaty abonamentowej. Być może w późniejszych krokach zostaniemy o tym poinformowani. Klikając przycisk: Zobacz oferty jesteśmy przenoszeni do widoku porównania ofert.

Porównanie cen gazu w Enbay

Widok listy porównywanych ofert prezentuje się w następujący sposób:

porównanie cen gazuźródło: enbay

Jak widać jest on można napisać czytelny, pokazywane są najważniejsze informacje wynikające z różnicy w cenach pomiędzy ofertami czyli: wysokość opłaty abonamentowej oraz cena za paliwo gazowe (autorzy piszą, że kupujemy energię czynną i płacimy opłatę handlową co nie jest poprawne). No właśnie, duża część oznaczeń jakie widzimy na powyższym screenie wprowadza użytkownika w błąd, bo są to hasła odnoszące się do zmiany sprzedawcy prądu, a nie gazu. Nie wygląda to zbyt profesjonalnie.

Przejdźmy jednak do najbardziej istotnego zagadnienia: czy w porównywarce cen gazu Enbay pomimo niewielkiej ilości ofert dla… I tutaj kolejne pytanie ponieważ nie wiemy czy są to oferty dla domu czy do firm… pokazywane stawki są aktualne. Zacznijmy od bazowego sprzedawcy, którym prawidłowo oznaczony został PGNiG. Widzimy, na dole strony komunikat o tym, że podane stawki są stawkami netto – tym łatwiej będzie nam to zweryfikować

enbay pgnigźródło: enbay

taryfa pgnigźródło: ure.gov.pl

Jak widać cena paliwa gazowego do której są porównywani są inni sprzedawcy nie jest prawidłowa! Wysokość opłaty abonamentowej została przyjęta dla najtańszego wariantu taryfy W-3.6. Sprawdźmy jak wyglądają stawki u sprzedawców, których widzimy w zestawieniu np. firma Audax Energia. Cennik standardowy przedstawia się w następujący sposób:

audax cena

źródło: audaxenergia.pl

Porównywarka cen gazu oferuje nam ten sam gaz za… 12,37 gr/kWh netto i opłacie handlowej (abonamentowej) na poziomie 13 zł. Enbay albo nie ma wprowadzonej aktualnej ceny, albo sprzedaje gaz ziemny po marży wynoszącej ponad 30%. Co więcej żadna z ofert nie jest bardziej korzystna od oferty bazowej firmy PGNiG…

Enbay – podsumowanie i opinie

Niestety, ale porównywarka cen gazu Enbay nie daje użytkownikowi żadnej korzyści. Brak aktualnej stawki bazowej dla firmy PGNiG, oznaczenia w zestawieniu porównania związane z energią elektryczną, wreszcie nieatrakcyjne ceny gazu to wszystko powoduje, że na dzień dzisiejszy nie możemy Wam polecić tej porównywarki cen gazu. Całość projektu nie wygląda obecnie profesjonalnie i rzetelnie.

Zachęcamy Was do sprawdzenia naszych wcześniejszych wpisów oceniających porównywarki cen gazu takie jak: Gazus, Enerad czy OptimalEnergy.