porównywarka cen gazu
Strona główna » Porównanie cen gazu i benzyny
Ceny gazu ziemnego

Porównanie cen gazu i benzyny

Porównanie cen gazu i benzyny

Co łączy gaz i benzynę? Obydwa paliwa mogą być używane w samochodach. Oba możemy potraktować także jako źródło energii. Spalanie gazu i benzyny wiąże się z oddawaniem przez nie energii, którą możemy w różnorodny sposób pożytkować. Które z nich bardziej się opłaca? Przedstawimy porównanie cen gazu i benzyny, z innej strony niż ta, którą znamy z portali motoryzacyjnych.

Cena gazu za kWh energii

Gaz ziemny u sprzedawców kosztuje około 13 gr za kWh, do tego opłaty nałożone przez dystrybutora i cena 1 kWh to mniej więcej 27 gr. Taki koszt sytuuje gaz jako jedno z najtańszych źródeł energii. Tańszy jest jedynie węgiel i to tylko wtedy, gdy jest umiejętnie pożytkowany. Od czego zależy cena tego paliwa? Jest wiele czynników, które mają na to wpływ, najważniejsze są:

  • sytuacja polityczna na bliskim wschodzie,
  • sankcje nakładane na Rosję,
  • poziom konsumpcji na świecie,
  • umowy handlowe z Gazpromem.

Niewiele w tej kwestii zależy od Polski, ponieważ zaledwie w 30% zaspokajamy własne zapotrzebowanie. Jesteśmy w dużym stopniu zależni od dostaw gazu z Rosji, który z roku na rok staje się coraz droższy.

Cena benzyny za kWh energii

Statystycznie 1l benzyny to około 4-4,5 kWh. Patrząc na obecne ceny krążące powyżej 5zł za litr, otrzymujemy wynik, z którego wynika, że kWh kosztuje nas minimalnie mniej niż 1,25zł. Co sprawia, że jest to nieporównywalnie więcej niż w przypadku gazu ziemnego. Pamiętajmy w tym momencie o tym, że gaz LPG(do samochodów) jest droższy, ponieważ jest dostosowany do pracy w silniku. Od czego zależy cena tego nieodnawialnego źródła energii? Oto najistotniejsze czynniki:

  • cena netto w rafinerii (39%)
    • zależna jest od tych samych czynników, które wymieniliśmy w przypadku gazu
  • podatek akcyzowy (37%)
  • opłata paliwowa (3%)
  • podatek VAT (19%)
  • marża stacji (2%)

Rzeczywisty koszt nabycia baryłki ropy naftowej podzielony na liczbę litrów benzyny – około 2 zł za litr. Czyli, gdybyśmy nie płacili tak wysokich podatków to cena za kWh wynosiłaby mniej niż 60 gr. A to już sprawia, że byłaby to alternatywa dla energii elektrycznej. Cena za kWh prądu to właśnie około 60 gr.

Porównanie cen gazu i benzyny

Biorąc pod uwagę wydajność energetyczną i cenę, dużo bardziej opłaca się gaz ziemny. Jest on powszechnie wykorzystywany w domach i firmach. Benzyna natomiast ze względu na swoje specyfikacje powinna być używana tylko do silników samochodowych. Każde paliwo ma swoje przeznaczenie. Gaz ziemny nie nadaje się do pojazdów a benzyna jest zbyt droga, żeby poważnie o niej myśleć w kontekście ogrzewania budynków.