porównywarka cen gazu
Strona główna » Terminal LNG Świnoujście już wkrótce rozpocznie działanie
Ceny gazu ziemnego Sprzedawcy gazu ziemnego

Terminal LNG Świnoujście już wkrótce rozpocznie działanie

O nowych terminalach gazowych w Polsce dużo się mówi, ale niewielu z nas wie, gdzie i kiedy one powstają, albo w jakim są stadium budowy. Dobra wiadomość jest zatem taka, że terminal LNG w Świnoujściu będzie wkrótce uruchomiony komercyjnie. Wkrótce oznacza przełom maja i czerwca 2015 roku. Jesienią tego roku rozpocznie się okres jego prób. Jeżeli wszystko będzie działać bez zarzutów, termin otwarcia zostanie dotrzymany.

Otwarcie nie polega jednak na tym, że przyjedzie premier przeciąć wstęgę i powie, że wszystko działa. Proce uruchamiania będzie trwał kilka miesięcy, a pełne funkcjonowanie terminala, będzie możliwe na przełomie maja i czerwca przyszłego roku. Na świecie funkcjonuje obecnie ponad 80 terminali LNG. W Polsce będzie to pierwszy, a najwięcej jest ich w Japonii. W Europie mamy aż 21 terminali LNG, z czego najwięcej w Hiszpanii. Decyzja o budowie terminala zapadła 19 sierpnia 2008 r., kiedy to Rada Ministrów podjęła uchwałę, w której budowa terminalu LNG uznana została za inwestycję strategiczną dla naszego kraju także w celach zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego Polski. Powstanie terminalu LNG umożliwi częściowe uniezależnienie się od dostaw gazu z Rosji i odbiór skroplonego gazu ziemnego z dowolnego miejsca na świecie, co pozwoli zaspokoić zwiększone zapotrzebowanie na gaz w Polsce.

Terminal LNG to instalacja służąca do odbioru i regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego. Proces regazyfikacji polega na przywróceniu gazu z postaci skroplonej do postaci gazowej, czyli do postaci w jakiej jest on przesyłany do odbiorców końcowych. Inwestycja ta to szansa dla polskiej żeglugi, która planuje zbudować promy na gaz LNG, a w przyszłości nawet 500 statków. Zadaniem terminala będzie jednak nie tylko magazynowanie gazu dla Polski czy obsługiwanie kontraktu katarskiego. Może być i zapewne będzie jednym z fundamentów bezpieczeństwa energetycznego Morza Bałtyckiego, otwierając nowe drzwi do współpracy z Łotwą, Litwą, Finlandią, Szwecją i Niemcami.

Budowa terminalu w Świnoujściu trwa i jest na dość zaawansowanym poziomie. W maju zamontowano kolumny nalewcze, za pomocą których skroplony gaz ziemny będzie wtłaczany do zbiorników. Gotowe są już zbiorniki służące do magazynowania paliwa pobranego ze statków. Każdy zbiornik ma pojemność 160 tys. m3. To największe i najnowocześniejsze tego typu obiekty w Polsce. Puste zbiorniki ważą po 70 tys. ton, a ich wysokość od poziomu gruntu do szczytu wynosi około 52 m. Obiekt będzie ogromny i pozwoli stworzyć nowe miejsca pracy. Terminal LNG pozwoli na sprowadzanie do Polski do 5 mld m3 gazu ziemnego rocznie, z możliwością powiększenia tej zdolności do 7,5 mld m3.

 

źródło: gazetaprawna.pl

Porownywarka

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz