porównywarka cen gazu
Strona główna » Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o. na TGE
Ceny gazu ziemnego

Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o. na TGE

Kolejny podmiot, jakim jest Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o. podpisała umowę, w ramach której stała się bezpośrednim członkiem Towarowej Giełdy Energii.

Polska Spółka Gazownictwa (PSG) jest największą firmą w Polsce zajmującą się dystrybucją gazu ziemnego. Do podstawowego obszaru działalności PSG należy przede wszystkim prowadzenie ruchu sieciowego, rozbudowa i modernizacja oraz remonty sieci i urządzeń infrastruktury dystrybucji gazu, jak również dokonywanie pomiarów jego jakości i ilości. PSG, jako krajowy operator sieci dystrybucyjnej, eksploatuje niemal 170 tys. km sieci gazowej i transportuje średnio 9,66 mld m³ paliwa gazowego rocznie.

Polska Spółka Gazownictwa (PSG) powstała w 2013 r. w wyniku konsolidacji sześciu spółek gazownictwa: Dolnośląskiej, Górnośląskiej, Karpackiej, Mazowieckiej, Pomorskiej i Wielkopolskiej Spółki Gazownictwa.

Dołączenie Polskiej Spółki Gazownictwa do grona Towarowej Giełdy Energii to ważny krok w kierunku liberalizacji rynku gazu i rozwoju giełdy. Jak twierdzi Sylwester Bogacki, prezes zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa wzajemna wymiana informacji i doświadczeń między spółkami umożliwi  jeszcze szybszą reakcję na potrzeby klientów, a tym samym przyczyni się do dalszego rozwoju rynku gazu w Polsce.

Grono podmiotów zainteresowanych udziałem na  parkiecie PSG dynamicznie rośnie, za sprawą wciąż rozwijanej oferty, dzięki której uczestnicy mogą elastycznie planować zakup i sprzedaż paliwa. Zarząd Towarowej Giełdy Energii wspólnie z PSG podejmuje szereg działań, by proces liberalizacji postępował z korzyścią dla gospodarki. Wprowadzając i proponując nowe możliwości udziału w rynku, zwiększa się płynność i aktywizuje nowych uczestników.

W pierwszym półroczu 2014 r. obroty na instrumentach z dostawą gazu wzrosły aż jedenastokrotnie, w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym. Całkowity wolumen wszystkich transakcji zawartych na rynku gazu wyniósł 5 218 622 MWh, a w roku poprzednim 464 648 MWh. Na rynku terminowym gazu w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca br. wolumen obrotów wyniósł – 4 828 387 MWh, natomiast na rynku spot – 390 235 MWh.

Obecnie łącznie na parkiecie gazu TGE działa już 36 podmiotów – bezpośrednio i za pośrednictwem domów maklerskich, z czego 12 jest bezpośrednimi członkami giełdy.

 

źródło: info.wyborcza.biz

Porownywarka

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz