porównywarka cen gazu
Strona główna » Dostawcy gazu LPG w Polsce
Sprzedawcy gazu ziemnego

Dostawcy gazu LPG w Polsce

Porównanie cen gazu ziemnego do firmy

Dostawcy gazu LPG (definicja LPG https://zmianasprzedawcygazu.pl/slownik/lpg/ )w Polsce to podmioty, które często nie finalizują same transakcji z klientami. Zajmują się obszarem dostaw gazu do punktów dystrybucyjnych. Same wprawdzie posiadają kilka punktów (stacji) do tankowania jednak nie jest to ich docelowa działalność.

Jak działają dostawcy gazu LPG w Polsce

Dla własnych potrzeb możemy zastosować podział na dostawców gazu LPG w obrębie największych stacji benzynowych w Polsce. Do takich podmiotów zaliczać będziemy:

  1. Orlen
  2. BP
  3. Shell
  4. Lotos
  5. Statoil

Są to duzi dostawcy paliw. Dostawy gazu LPG są realizowane na terenie całego kraju, a firmy same zajmują się często procesem od wydobycia gazu, przez jego przetwarzanie, transport i finalną sprzedaż do klientów końcowych.

Nie brakuje jednak w naszym kraju też punktów, które oferują tankowanie gazu LPG mniej znanych dostawców gazu. Punkty takie są zlokalizowane często w mniejszych miejscowościach, a prowadzą je przedsiębiorcy związani np. z handlem gazem technicznym lub inną działalnością, która jest związana z gazem ziemnym. Model współpracy w takich punktach polega na tym, że firma X zajmująca się dystrybucją gazu, cyklicznie uzupełnia zbiorniki z gazem w punktach sprzedażowych, a przedsiębiorca odsprzedaje ten gaz dalej.

Ilu mamy w Polsce dostawców gazu LPG

Dostawcy gazu LPG w Polsce to bardzo duża grupa podmiotów, choć nie tak liczna jak w przypadku sprzedawców gazu ziemnego. Podmioty w oparciu o koncesję udzieloną przez URE mogą prowadzić działalność związaną z dystrybucją gazu LPG. Koncesji oczywiście nie musi posiadać finalny sprzedawca na stacji paliw. Podmiotów, które mogą handlować gazem LPG jest w Polsce ok. 100. To od nich kupujemy gaz LPG jaki do nas trafia.

Czy jest jakakolwiek różnica, związana z zakupem gazu ze stacji X czy ze stacji Y? Tak, ma to związek z zakupem gazu z różnych źródeł, gdzie występuje różny skład chemiczny. Dodatkowo w zależności od wielkości firmy, jest możliwość oczyszczania/dodawania różnego rodzaju pierwiastków w celu wzbogacenia i ulepszenia danego typu paliwa.

Wiemy oczywiście wszyscy, że nie chodzi nam tutaj o „chrzczenie” paliwa 🙂