Sprzedawcy gazu ziemnego w Polsce przybywa w bardzo szybkim tempie. Trend z tym związany bierze się przede wszystkim z chęci zrobienia dobrego interesu, czyli sprzedaży niebieskiego paliwa do odbiorcy finalnego, z taką marżą, aby cena była atrakcyjna, a sprzedawca mógł na tym zarobić. Sprawdźmy zatem ile sprzedawcy gazu ziemnego w Polsce na nas zarabiają.
Sprzedawcy gazu ziemnego czyli…
Są to Spółki, które uzyskały z Urzędu Regulacji Energetyki koncesję na obrót paliwem gazowym oraz zostały im zatwierdzone taryfy gazowe. Daje to takiemu podmiotowi możliwość uczestnictwa w handlu energią (paliwami gazowymi) na Towarowej Giełdzie Energii. Dzięki temu ma możliwość zakupu paliwa gazowego w dużej ilości po niższej cenie i odsprzedaży gazu do klientów finalnych. Lepsze warunki zakupu nie wiążą się tylko i wyłącznie z faktem większego jednorazowego zakupu paliwa przez firmę posiadającą koncesję, ale także standardowych mechanizmów giełdowych takich jak zakup tego paliwa w odpowiednim czasie, kiedy cena jest bardziej atrakcyjna.
Marża sprzedawcy gazu ziemnego
Teraz przeanalizujmy o ile sprzedawcy gazu ziemnego są w stanie obniżyć nam cenę zakupu paliwa gazowego. Zacznijmy od ustalenia poziomu odniesienia – niech będzie to cena paliwa jaką obecnie płacimy. dla 99% z nas będzie to cena od sprzedawcy PGNiG.
- Załóżmy, że cena 1 kWh w PGNiG kosztuje 12 gr/kWh
- Pierwszym obszarem, gdzie jest możliwość obniżenia ceny to działalność sprzedawcy. Dzięki bardziej skutecznym działaniom na giełdzie oraz niższym posiadaniu niższych kosztów utrzymania firmy, zarabia więcej na każdej kWh ok. 5-7%
- Drugim obszarem gdzie można pokusić się o obniżenie ceny jest marża jaką narzuca na każdą kWh sprzedanego gazu PGNiG – dla gospodarstw domowych jest to max. 3%
- Ostatnim miejsce gdzie cena prądu może być inna jest opłata abonamentowa. Tutaj sprzedawca sam określa ile kosztuje go obsługa klienta. Taką opłatę może dowolnie ustalać.
Jak widzimy sumaryczne różnice w cenie opłat jakie pobierają od nas sprzedawcy gazu ziemnego zazwyczaj nie będą przekraczały 10%, a to ile na nas zarobią zależy przede wszystkim od ich skutecznych działań na giełdzie.
Dlaczego jest to tak istotne – dlatego, żeby zwrócić Państwa uwagę na „promocje” głoszące 50% oszczędności przy zmianie sprzedawcy gazu. Zmiana sprzedawcy gazu ziemnego jest korzystna i nie niesie za sobą żadnych negatywnych konsekwencji, jednak realne oszczędności wynikające z takiej zmiany to ok. 10% niższe opłaty za sprzedaż gazu ziemnego. Pamiętajmy o tym porównujmy ceny gazu ziemnego świadomie!