porównywarka cen gazu
Strona główna » Sprzedawcy gazu ziemnego – ile na nas zarabiają?
Sprzedawcy gazu ziemnego

Sprzedawcy gazu ziemnego – ile na nas zarabiają?

sprzedawcy gazu ziemnego

Sprzedawcy gazu ziemnego w Polsce przybywa w bardzo szybkim tempie. Trend z tym związany bierze się przede wszystkim z chęci zrobienia dobrego interesu, czyli sprzedaży niebieskiego paliwa do odbiorcy finalnego, z taką marżą, aby cena była atrakcyjna, a sprzedawca mógł na tym zarobić. Sprawdźmy zatem ile sprzedawcy gazu ziemnego w Polsce na nas zarabiają.

Sprzedawcy gazu ziemnego czyli…

Są to Spółki, które uzyskały z Urzędu Regulacji Energetyki koncesję na obrót paliwem gazowym oraz zostały im zatwierdzone taryfy gazowe. Daje to takiemu podmiotowi możliwość uczestnictwa w handlu energią (paliwami gazowymi) na Towarowej Giełdzie Energii. Dzięki temu ma możliwość zakupu paliwa gazowego w dużej ilości po niższej cenie i odsprzedaży gazu do klientów finalnych. Lepsze warunki zakupu nie wiążą się tylko i wyłącznie z faktem większego jednorazowego zakupu paliwa przez firmę posiadającą koncesję, ale także standardowych mechanizmów giełdowych takich jak zakup tego paliwa w odpowiednim czasie, kiedy cena jest bardziej atrakcyjna.

Marża sprzedawcy gazu ziemnego

Teraz przeanalizujmy o ile sprzedawcy gazu ziemnego są w stanie obniżyć nam cenę zakupu paliwa gazowego. Zacznijmy od ustalenia poziomu odniesienia – niech będzie to cena paliwa jaką obecnie płacimy. dla 99% z nas będzie to cena od sprzedawcy PGNiG.

  1. Załóżmy, że cena 1 kWh w PGNiG kosztuje 12 gr/kWh
  2. Pierwszym obszarem, gdzie jest możliwość obniżenia ceny to działalność sprzedawcy. Dzięki bardziej skutecznym działaniom na giełdzie oraz niższym posiadaniu niższych kosztów utrzymania firmy, zarabia więcej na każdej kWh ok. 5-7%
  3. Drugim obszarem gdzie można pokusić się o obniżenie ceny jest marża jaką narzuca na każdą kWh sprzedanego gazu PGNiG – dla gospodarstw domowych jest to max. 3%
  4. Ostatnim miejsce gdzie cena prądu może być inna jest opłata abonamentowa. Tutaj sprzedawca sam określa ile kosztuje go obsługa klienta. Taką opłatę może dowolnie ustalać.

Jak widzimy sumaryczne różnice w cenie opłat jakie pobierają od nas sprzedawcy gazu ziemnego zazwyczaj nie będą przekraczały 10%, a to ile na nas zarobią zależy przede wszystkim od ich skutecznych działań na giełdzie.

Dlaczego jest to tak istotne – dlatego, żeby zwrócić Państwa uwagę na „promocje” głoszące 50% oszczędności przy zmianie sprzedawcy gazu. Zmiana sprzedawcy gazu ziemnego jest korzystna i nie niesie za sobą żadnych negatywnych konsekwencji, jednak realne oszczędności wynikające z takiej zmiany to ok. 10% niższe opłaty za sprzedaż gazu ziemnego. Pamiętajmy o tym porównujmy ceny gazu ziemnego świadomie!