porównywarka cen gazu
Strona główna » PGNiG Obrót Detaliczny wprowadzi roszady na rynku dostawców gazu
Ceny gazu ziemnego

PGNiG Obrót Detaliczny wprowadzi roszady na rynku dostawców gazu

Dzięki powołaniu nowej spółki ceny gazu mogą spaść. Niestety jest to bardzo odległa możliwość i nie do końca pewna. Co się zmieni, gdy PGNiG Obrót Detaliczny rozpocznie swoją działalność ?

Nowa spółka zacznie funkcjonować na rynku od 1 sierpnia. Jej działalność operacyjna będzie się odbywać ze 100-proc. udziałem Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Klienci do których spółka ta będzie dostarczać paliwa gazowe to niemal 6,5 mln odbiorców zarówno z grupy gospodarstw domowych, jak i firm. PGNiG Obrót Detaliczny swoim działaniem obejmie 60% dostaw gazu do odbiorców finalnych, dotychczas obsługiwanych przez spółkę matkę PGNiG. 6,5 mln odbiorców będzie kupować ok. 9 mld m3 surowca rocznie.

Powstanie spółki dla mniejszych klientów to efekt znowelizowanego prawa energetycznego i tzw. sukcesji generalnej.

Dla odbiorców zmiany sprowadzą się do tego, że od 1 sierpnia PGNiG Obrót Detaliczny będzie wystawcą faktur i dostawcą gazu. Pisaliśmy jednak, że nie trzeba będzie zajmować się żadną papierkową robotą, bo PGNiG zrobi wszystko za nas. Nie należy się także obawiać zmian cen gazu, ponieważ te zostaną bez zmian, tak jak siedziby i adresy biur obsługi klienta, czy numery telefonów, a nawet numery rachunków bankowych.

Eksperci twierdzą, że powstanie nowej spółki jest korzystne tylko dla odbiorców, dla PGNiG już niekoniecznie. Odbiorcy będą mogli liczyć na obniżki cen, z powodu wzrostu obrotu surowcem na giełdzie gazu. Dziś, PGNiG posiada dodatnią marżę na sprzedaży gazu, ponieważ kupuje go za około 1150 zł za tys. m3 gazu natomiast klientom sprzedaje po 1250 zł za tys. m3. Dlatego może oferować obniżenie cen surowca. Wprowadzenie nowej spółki może spowodować, że PGNiG pozostanie z nadmiarem surowca lub będzie musiało odsprzedawać go po niższej cenie niż cena zakupu.

Aby nowa spółka mogła zacząć funkcjonować brakuje jeszcze przelania należności klientów za dostarczony gaz oraz wydzielenia nieruchomości i sprzętu ruchowego, a także pozostałego majątku niezbędnego do obsługi klientów. W PGNiG Obrót Detaliczny będzie pracowało około 3 tys. osób z ponad 8 tysięcy, które aktualnie pracują w PGNiG. Dzięki wydzieleniu nowej spółki do ofert sprzedaży wkrótce może trafić też energia elektryczna. Zakup obu surowców od jednego sprzedawcy obecnie jest obiektem zainteresowań wielu przedsiębiorstw oraz gospodarstw domowych.

Sam PGNiG będzie po wprowadzeniu spółki córki obsługiwało ok. 30 klientów, do których należą najwięksi gracze, którzy rocznie kupują ponad 25 mln m sześc. gazu. Głównymi odbiorcami są Orlen, Azoty, KGHM, zakłady chemiczne i energetyczne.

Powstanie nowej spółki obrotu gazem daje możliwość dotychczasowym klientom zmiany sprzedawcy gazu. Warto więc rozejrzeć się na rynku i sprawdzić, czy ktoś nie posiada obecnie lepszej oferty niż PGNiG Obrót Detaliczny.

Zmiany w PGNiG to kolejny krok w stronę liberalizacji rynku gazu w Polsce. Dzięki zmianom uda się spółce w końcu zrealizować ustanowione wcześniej obligo gazowe, wg którego spółka musi na giełdzie sprzedaż aż 40% surowca będącego w jej obrocie.

 

źródło: ekonomia.rp