porównywarka cen gazu
Strona główna » Porównanie sprzedawców gazu
Sprzedawcy gazu ziemnego

Porównanie sprzedawców gazu

Porównanie sprzedawców

Liberalizacja rynku gazu ziemnego przebiega w Polsce stopniowo. Najpierw uwolnienia cen doczekali się odbiorcy z sektora biznesowego. Odbiorcy indywidualni muszą na to jeszcze poczekać co najmniej do 2023 roku. Mimo to już od kilku lat gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa mają możliwość zmiany swojego dotychczasowego sprzedawcy gazu ziemnego. Po czym poznać, że dany sprzedawca jest wiarygodny? Jak wygląda porównanie sprzedawców gazu?

Firma z tradycjami – wiarygodność sprzedawcy gazu

Nikt z nas nie chce być oszukany, z tego względu zawsze szukamy marki, którą kojarzymy z reklam w telewizji czy bilbordów. Jest to w pełni uzasadnione działanie, wedle którego większość z nas postępuje. Jednak warto wiedzieć, że każda firma specjalizująca się w sprzedaży gazu musi posiadać odpowiednie zabezpieczenie finansowe. Do tego uprawnienia i koncesje wydane przez Prezesa URE i stałe kontrole ze strony tego urzędu. Wszystko to sprawia, że nie trzeba obawiać się firm, które nie są nam znane. Zawsze możemy skontaktować się z przedstawicielami danej jednostki i dowiedzieć się więcej o firmie. Pamiętajmy, że nie zawsze znana marka zaoferuje nam najatrakcyjniejsze ceny.

Opłaty za sprzedaż gazu

Cena za kWh paliwa gazowego i opłata abonamentowa. Te dwa czynniki składają się w głównym stopniu na to jak wysoki rachunek otrzymujemy. Oczywiście na rachunku znajdziemy także opłaty, które pobiera dystrybutor. Są jednak one takie same w danym obszarze dystrybucji niezależnie od wybranego dostawcy. Średnia cena kWh gazu to 12,2 gr, oferty poniżej 12 gr najczęściej łączą się z wyższą opłatą abonamentową. Czyli, żeby zaoszczędzić musimy zużyć dużo gazu. Opłaty abonamentowej może w ogóle nie być, wtedy najczęściej płacimy za kWh około 13 gr. Żeby szczegółowo przyjrzeć się zestawieniu sprzedawców, można skorzystać z porównywarki cen prądu i gazu, którą znajdziemy na stronie Optimal Energy. Porównanie ofert jest dużo prostsze dzięki temu narzędziu.

Długość trwania umowy i gwarancja stałej ceny

Wbrew pozorom są to najważniejsze warunki umowy. Bardzo istotne jest bezpieczeństwo w kontekście gwarancji stałej ceny. Ze względu na przewidywane podwyżki w najbliższych miesiącach i latach, wydaje się to być strzałem w dziesiątkę. Do tego umowa na 12 lub 24 miesiące, w trakcie której otrzymujemy gaz poniżej określonej wartości. Skutkuje to niższymi rachunkami przez okres umowy. Warto rozpatrzyć taką możliwość. Krótsza umowa nie musi być gorsza. Niewielu sprzedawców oferuje gwarancję ceny na 3 lata. W ciągu 3 lat gaz na pewno podrożeje co najmniej o 20%. Stanowi to i tak sporą część domowego lub firmowego budżetu. Dlatego opłaca się podjąć świadomą decyzję i nie bać się dokonywać zmiany sprzedawcy gazu co rok lub dwa lata.