Dwa najpopularniejsze sposoby ogrzewania domu – gaz i węgiel. Który z nich jest wydajniejszy, tańszy? Na co zwrócić uwagę przy wyborze instalacji, którą będziemy używali w swoim miejscu zamieszkania? Porównanie cen gazu i węgla jak zrobić to poprawnie?
Gaz ziemny – co o nim wiemy?
Głównym argumentem przemawiającym za gazem jest brak niebezpiecznych pyłów i wielu szkodliwych substancji. Cena gazu to około 26-28 gr/kWh. Ogrzewanie tym paliwem jest tańsze niż olejem opałowym, propanem czy prądem, ale cena energii jest wyższa, niż w przypadku porównywanego węgla. Koszt zakupu kotła gazowego jest niski, a po kilkunastu latach eksploatacji inwestycja w pełni się zwraca. Jednak najważniejszą różnicą jest niewątpliwie dużo większa wygoda w obsłudze. Kotły gazowe są w pełni zautomatyzowane i nie wymagają dodatkowej obsługi czy nadzoru. Jest to rekompensata wyższych cen za kWh niż w przypadku węgla.
Węgiel – przyjaciel, czy wróg środowiska?
Przeważająca większość domów jednorodzinnych jest wciąż ogrzewana tym źródłem energii. Kojarzy się ze smrodem, duszącym dymem, bo większość nie potrafi nim palić. Ale pozostaje najtańszym źródłem ciepła. Jednak kilowatogodzina pozyskana z węgla kosztuje nas od 17 do 20 gr. Jest to 25-35% taniej niż w przypadku gazu. Skąd rozbieżność? Z kaloryczności palonego węgla i z umiejętności osoby, która go używa. W skrajnych przypadkach można uzyskać wydajność, która okaże się żyłą złota, bo koszt 1 kWh to 15 gr a przy nieumiejętnym paleniu może to być nawet ponad 30 gr. Wszystko zależy od umiejętności osoby wrzucającej węgiel do kotła. Tani zakup i prosta konstrukcja – to główne plusy kotła węglowego. Jeśli umiemy odpowiednio palić, wystarczy obsługa raz na dobę i mamy przyjemne ciepło w domu. Zwolennicy wykorzystywania węgla podkreślają, że jest paliwem tanim i jedynym, którego nie jesteśmy zmuszeni importować (choć importujemy, bo nasz jest droższy). Za to wadą węgla jest na pewno zanieczyszczanie powietrza produktami spalania.
Wytwarzanie ciepła – porównanie cen gazu i węgla
W kotle gazowym kondensacyjnym płacimy około 0,27 zł/kWh, a w węglowym – 0,20 zł/kWh przy sprawności 70% (w praktyce bywa ona znacznie niższa). Czyli różnica w wydatkach na ogrzewanie węglem i gazem wynosi mniej więcej 25%. W domu, do którego ogrzewania potrzeba 4 ton węgla rocznie (ok. 4000 zł) i 1500 kWh energii elektrycznej do przygotowywania ciepłej wody użytkowej, poza sezonem grzewczym (ok. 1000 zł), za gaz musimy zapłacić mniej więcej 6000 zł rocznie. Jest to o 1000 zł więcej niż w przypadku węgla z prądem. Różnica nie jest ogromna i zapewne do przyjęcia, zwłaszcza dla kogoś już zmęczonego zajmowaniem się kotłem na węgiel.