porównywarka cen gazu
Strona główna » Ceny gazu w Polsce
Oferty gazu ziemnego dla domu

Ceny gazu w Polsce

ceny gazu w polsce

Tym razem zajmiemy się zagadnieniem związanym z cenami gazu ziemnego w Polsce. Statystyki dotyczące Ceny gazu w Polsce wyciągniemy z publikacji Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), który na swoich stronach publikuje kilka bardzo ciekawych wykresów pokazujących jak ceny wahały się w przeszłości.

Ceny gazu w Polsce pierwsza dekada XXI wieku

Cofnijmy się trochę w czasie do początku roku 2000. Jak widzimy na załączonym z raportu GUS-u wykresie:

ceny gazu w polsce

Gospodarstwa domowe zawsze płaciły więcej za gaz ziemny niż firmy. Taki obrót sprawy jest związany nie z faktem wykorzystywania biednych odbiorców finalnych, którzy nie mają nic do powiedzenia w starciu z gigantycznym zakładem gazowym, ale ze względu na wolumen zużycia jaki każdy z nas reprezentuje.

Na rynku gazu ziemnego to ilość spalanych kWh (wcześnie m3) decyduje o tym, czy będziemy mieli siłę przebicia w negocjacjach lepszej ceny, a nie sama ilość „liczników gazu” czy też podmiotów, które będą przedmiotem oferty.

Analizując same ceny gazu, zobaczmy, że do roku 2005 praktycznie były na tym samym poziomie. Lata 2006 -2009 to gwałtowny wzrost cen, szczególnie widoczny wśród odbiorców indywidualnych, którzy to od roku 2010 są już na równi pochyłej w dół.

Gdybyśmy do zestawienia dołączyli informację na temat aktualnych cen to obecnie wróciły one do poziomu z roku 2007. PGNiG obniżyło niedawno cenę gazu ziemnego. Decyzję podjęto po tym, jak w ciągu ostatnich miesięcy udało się wynegocjować lepsze warunki dostaw gazu ziemnego od Rosji, a także dostępne są niższe ceny gazu i ropy naftowej na rynkach światowych.

Ceny gazu w Polsce w latach 2016 i 2017

Co mogą przynieść nam kolejne miesiące? Naszym zdaniem stabilizację cen gazu, ze wskazaniem mimo wszystko na ich obniżkę. Zasługę takiemu obrotowi sprawy można przypisać przede wszystkim

  • dywersyfikacji dostawcy gazu ziemnego dzięki wybudowanemu Gazoportowi w Świnoujściu
  • liberalizacji rynku gazu, przez co marża sprzedawców gazu będzie rynkowo uzasadniona i zdecydowanie niższa niż w przypadku rynku w 100% regulowanego
  • większe krajowe wydobycie gazu ziemnego