porównywarka cen gazu
Strona główna » Jak cena prądu i gazu w 2020 może zostać zatrzymana?
Ceny gazu ziemnego

Jak cena prądu i gazu w 2020 może zostać zatrzymana?

Porównanie cen gazu ziemnego do firmy

Prognozy cen energii na najbliższe miesiące i lata nie napawają optymizmem. Podwyżki wydają się nieuniknione i jako odbiorcy nie mamy na to wpływu. Co prawda nie zostały jeszcze zaakceptowane wnioski taryfowe na 2020 rok, ale z kilku powodów pewne jest, że taniej nie będzie. Czy mimo to da się w jakiś sposób uniknąć lub przynajmniej zatrzymać nadchodzące podwyżki?

Droższy prąd w 2020 roku

Jak wiadomo w Polsce większość prądu pochodzi z konwencjonalnych źródeł energii takich jak spalanie węgla i gazu. Jesteśmy w dużym stopniu narażeni na zmiany rynkowe i ceny surowców. Głównymi winowajcami niekorzystnych prognoz są rosnące ceny węgla(wzrost kosztów wydobycia) i ceny uprawnień do emisji CO2. Owe uprawnienia mają bardzo duży wpływ na cenę prądu ponieważ wcześniej był to koszt 5 euro za tonę węgla, a teraz wynosić będzie niemal 20 euro za tonę. Prognozy mówią o 25 euro do końca roku i 35-40 euro w kolejnych latach. Co do wydobycia, jest to naturalna kolej rzeczy. Trzeba kopać coraz głębiej, przez co koszty wydobycia rosną. Dlatego ten argument można uznać za w pełni zrozumiały. Oprócz tych kosztów do rachunków wróci także opłata OZE. W 2018 roku nie mieliśmy doliczanej tej opłaty, ze względu na nadwyżki w 2017. Z nadwyżki nie pozostało już jednak nic, więc od 2020 roku do rozliczenia będziemy mieć doliczone kolejne kilka złotych. Drożejący węgiel to także wyższe koszty ogrzewania. Dlatego odbiorcy ogrzewający swoje mieszkania i domy prądem, z pewnością odczują negatywne zmiany. Jednak można się przed nimi na pewien czas ustrzec.

Droższy gaz w 2020 roku

Będą także podwyżki cen gazu, ze względu na zmiany na rynku międzynarodowym. Gaz na giełdach drożeje, a Polska jako importer gazu zostaje obciążona kosztami, które ponoszą zagraniczne spółki wydobycia. Jesteśmy w tym momencie w dosyć niekorzystnej sytuacji, ponieważ zależność energetyczna od Rosji i innych państw-dostawców sprawia, że tracimy sporo. Własne wydobycia pokrywają około 1/3 zapotrzebowania i w ciągu najbliższych lat to się nie zmieni. Nie są to zbyt pozytywne wieści dla odbiorców gazu, jednak można w pewnym stopniu ograniczyć koszty, a o tym mowa w następnym akapicie.

Jak zatrzymać podwyżki prądu i gazu?

Istnieje na to prosty sposób, praktykowany od lat – umowa z gwarancją ceny. Podpisywanie umowy na 12 lub 24 miesiące z gwarancją ceny przez cały okres trwania umowy. Początkowo rachunki za zużycie energii mogą być porównywalne do tych jakie płacimy obecnie. Jednak przy prognozowanych zmianach, jesteśmy w pełni bezpieczni, a nasze rachunki nie będą wyższe. Właśnie takie rozwiązanie jest najlepsze na najbliższe lata. Trzeba reagować na to co dzieje się na rynku i na to co może się stać. Po upływie naszej umowy, możemy podpisać kolejną, z innym sprzedawcą. Porównanie sprzedawców gazu ziemnego znajdziesz na naszej stronie. Dzięki czemu zapewniamy sobie stale możliwie najniższe rachunki za energię. Nie warto zwlekać, ponieważ wtedy tylko tracimy!