porównywarka cen gazu
Strona główna » Jak cena prądu i gazu w 2020 może zostać zatrzymana?
Ceny gazu ziemnego

Jak cena prądu i gazu w 2020 może zostać zatrzymana?

Porównanie cen gazu ziemnego do firmy

Prognozy cen energii na najbliższe miesiące i lata nie napawają optymizmem. Podwyżki wydają się nieuniknione i jako odbiorcy nie mamy na to wpływu. Co prawda nie zostały jeszcze zaakceptowane wnioski taryfowe na 2020 rok, ale z kilku powodów pewne jest, że taniej nie będzie. Czy mimo to da się w jakiś sposób uniknąć lub przynajmniej zatrzymać nadchodzące podwyżki?

Droższy prąd w 2020 roku

Jak wiadomo w Polsce większość prądu pochodzi z konwencjonalnych źródeł energii takich jak spalanie węgla i gazu. Jesteśmy w dużym stopniu narażeni na zmiany rynkowe i ceny surowców. Głównymi winowajcami niekorzystnych prognoz są rosnące ceny węgla(wzrost kosztów wydobycia) i ceny uprawnień do emisji CO2. Owe uprawnienia mają bardzo duży wpływ na cenę prądu ponieważ wcześniej był to koszt 5 euro za tonę węgla, a teraz wynosić będzie niemal 20 euro za tonę. Prognozy mówią o 25 euro do końca roku i 35-40 euro w kolejnych latach. Co do wydobycia, jest to naturalna kolej rzeczy. Trzeba kopać coraz głębiej, przez co koszty wydobycia rosną. Dlatego ten argument można uznać za w pełni zrozumiały. Oprócz tych kosztów do rachunków wróci także opłata OZE. W 2018 roku nie mieliśmy doliczanej tej opłaty, ze względu na nadwyżki w 2017. Z nadwyżki nie pozostało już jednak nic, więc od 2020 roku do rozliczenia będziemy mieć doliczone kolejne kilka złotych. Drożejący węgiel to także wyższe koszty ogrzewania. Dlatego odbiorcy ogrzewający swoje mieszkania i domy prądem, z pewnością odczują negatywne zmiany. Jednak można się przed nimi na pewien czas ustrzec.

Droższy gaz w 2020 roku

Będą także podwyżki cen gazu, ze względu na zmiany na rynku międzynarodowym. Gaz na giełdach drożeje, a Polska jako importer gazu zostaje obciążona kosztami, które ponoszą zagraniczne spółki wydobycia. Jesteśmy w tym momencie w dosyć niekorzystnej sytuacji, ponieważ zależność energetyczna od Rosji i innych państw-dostawców sprawia, że tracimy sporo. Własne wydobycia pokrywają około 1/3 zapotrzebowania i w ciągu najbliższych lat to się nie zmieni. Nie są to zbyt pozytywne wieści dla odbiorców gazu, jednak można w pewnym stopniu ograniczyć koszty, a o tym mowa w następnym akapicie.

Jak zatrzymać podwyżki prądu i gazu?

Istnieje na to prosty sposób, praktykowany od lat – umowa z gwarancją ceny. Podpisywanie umowy na 12 lub 24 miesiące z gwarancją ceny przez cały okres trwania umowy. Początkowo rachunki za zużycie energii mogą być porównywalne do tych jakie płacimy obecnie. Jednak przy prognozowanych zmianach, jesteśmy w pełni bezpieczni, a nasze rachunki nie będą wyższe. Właśnie takie rozwiązanie jest najlepsze na najbliższe lata. Trzeba reagować na to co dzieje się na rynku i na to co może się stać. Po upływie naszej umowy, możemy podpisać kolejną, z innym sprzedawcą. Porównanie sprzedawców gazu ziemnego znajdziesz na naszej stronie. Dzięki czemu zapewniamy sobie stale możliwie najniższe rachunki za energię. Nie warto zwlekać, ponieważ wtedy tylko tracimy!

Porownywarka

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz